Fundacja nie może mieszać dwóch zakresów działalności

Strata w działalności statutowej – zwolnionej od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT – nie jest stratą podatkową, tylko bilansową, ekonomiczną.

Spór w sprawie dotyczył zobowiązania fundacji w CIT za 2009 r. i odsetek od zaliczek na ten podatek. Zdaniem fiskusa podatniczka bezpodstawnie domagała się rozliczenia dochodu ze stratą wynikającą z działalności statutowej. Urzędnicy stwierdzili bowiem, że strata w działalności statutowej – zwolnionej od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT – nie jest stratą podatkową, ale bilansową (ekonomiczną). Fundacja nie zgadzała się z taką wykładnią przepisów. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu zarzuciła fiskusowi naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania polegającej na różnym rozumieniu tych samych zwrotów ustawowych i określenie zobowiązania podatkowego, a także błędne uznanie, że wydatki na cele niestatutowe odpowiadają wartości dochodu podlegającego opodatkowaniu.

(...)

KOMENTARZ EKSPERTA

Marta Ignasiak, doradca podatkowy w FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

Omawiany wyrok dotyczy dwóch kwestii istotnych dla podatników z trzeciego sektora – sposobu wyliczenia dochodu w przypadku prowadzenia działalności wyłączonej lub zwolnionej z opodatkowania (np. działalności statutowej fundacji i stowarzyszeń) oraz zakresu przeznaczenia dochodu na cele statutowe w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Należy się zgodzić z opinią sądu, że strata poniesiona na działalności zwolnionej nie powinna wpływać na wysokość podatku wyliczonego z działalności opodatkowanej. Przede wszystkim okoliczność, że wolne od podatku są jedynie niektóre „dochody” fundacji, nie oznacza, że niektóre jej „straty” można uwzględnić w podstawie opodatkowania. Na potrzeby podatkowe wylicza się przecież pojedynczy dochód lub stratę i w tym wyliczeniu uwzględnia się określone przychody i koszty lub wyłącza inne, m.in. gdy dochody z danego źródła są wolne od podatku (por. art. 7 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 4 ustawy o CIT). Księgowa „strata” z działalności statutowej powinna być zatem rozumiana jedynie jako suma określonych przychodów i kosztów ich uzyskania, i jako taka – zgodnie z powyższymi przepisami – nie może wpłynąć na wysokość całkowitego dochodu do opodatkowania lub całkowitej straty osiągniętej przez fundację. Sąd nie odniósł się szerzej do tej kwestii przekazania dochodu na cele statutowe. Pośrednio przyjął jednak, że zapłata odsetek od należności budżetowych i poniesienie innych wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów nie uprawniają do zastosowania zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. W efekcie równowartość takich wydatków należy uznać za przychód do opodatkowania przy jednoczesnym zakazie rozpoznania kosztu w tej wartości.

Opracowanie: Aleksandra Tarka (RP)

Specjalizacja:
Źródło
Rzeczpospolita