Koniec z neutralną podatkowo wymianą udziałów, gdy ma ona na celu unikanie opodatkowania – to najważniejsza propozycja Ministerstwa Finansów zawarta w projekcie zmian do ustaw o PIT i CIT.
Resort chce też doprecyzować definicję przychodów osiąganych na terytorium Polski. Nowelizacja ma zacząć obowiązywać od 2017 r. Poza propozycją obniżenia stawki CIT z 19 proc. do 15 proc. dla małych podatników przewiduje wiele zmian, które mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego.
(...)
Wśród dochodów, od których nierezydenci będą musieli płacić podatek, mają być dochody ze zbycia udziałów w krajowych spółkach nieruchomościowych (w których minimum 50 proc. aktywów stanowią nieruchomości). Marta Ignasiak, doradca podatkowy z kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, zwraca uwagę, że obowiązek podatkowy nierezydentów ma dotyczyć nie tylko bezpośredniego zbycia udziałów (które polski fiskus jest w stanie prześledzić), lecz również zbycia pośredniego, gdy sprzedaż jest dokonywana np. przez spółkę babkę.
Ekspertka zwraca jednak uwagę, że należy mieć na uwadze umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. – Do opodatkowania zagranicznych zbywców może dojść jedynie wtedy, gdy umowa zawarta z krajem rezydencji podatnika przewidziała taką możliwość – wyjaśnia.
Prawo do opodatkowania przewidują np. umowy: z Luksemburgiem, Francją, Maltą czy Niemcami.
– Opodatkowanie nie wystąpi w przypadku zbycia udziałów przez spółkę cypryjską, bo umowa z tym krajem na to nie pozwala. Może to oznaczać ponowne zainteresowanie przedsiębiorców tym kierunkiem – komentuje Marta Ignasiak.