Maluch też zarabia

Dobra regulacja

Poza tym ludzie ze środowiska artystycznego czy medialnego doskonale się znają i przekazują sobie informacje. Stąd dość powszechna tu świadomość obowiązujących od pięciu lat przepisów normujących pracę dzieci.
Artykuł 3045 kodeksu pracy, który mówi o zatrudnianiu dzieci, sprawdza się na co dzień uważa Kazimierz Bełko. Od początku tego roku OIP we Wrocławiu wydał 33 decyzje pozwalające na pracę dzieci. Dotyczyły zatrudnienia 98 dziewcząt i chłopców opowiada wrocławski inspektor. Jedynym problemem jest zbyt długi okres oczekiwania na opinię psychologów, która musi się znaleźć w dokumentacji.
Kiedy i na jakich zasadach praca małych dzieci jest w Polsce dopuszczalna?
Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko, które nie ma jeszcze 16 lat, jest dozwolone jedynie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Oczywiście do podjęcia zatrudnienia przez dziecko niezbędna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli najczęściej rodziców lub opiekuna. Konieczne jest jeszcze uzyskanie zezwolenia inspektora pracy tłumaczy Małgorzata Zielińska z kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz. Aby je otrzymać, należy wraz z wnioskiem o zatrudnienie dziecka przedstawić mu pisemną zgodę rodzica lub opiekuna, opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, orzeczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy (innych zajęć zarobkowych), opinię dyrektora szkoły.

Nie każde zajęcie

Najczęściej zatrudniający dziecko podpisuje z jego przedstawicielami ustawowymi umowę o dzieło lub zlecenie. Zdarzają się też umowy o pracę. Przedmiotem umowy nie może być np. sprzątanie pomieszczeń teatru czy placu przed nim, rozdawanie ulotek czy mycie szyb w firmie zajmującej się reklamą dodaje Małgorzata Zielińska.
W 2009 r. do okręgowych inspektoratów pracy wpłynęło 178 wniosków o zezwolenie na wykonywanie pracy przez dzieci. Inspektorzy wydali zgodę w wypadku 543 dzieci. W czterech decyzje były negatywne zabrakło zgody przedstawiciela ustawowego lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Na scenie i ekranie
Przeważająca liczba wniosków sprowadzała się do zamiaru zatrudnienia dzieci podczas prób i występów w przedstawieniach teatralnych, operowych, sporadycznie zaś pracy w filmach i reklamach oraz w wydawnictwach prasowych wyjaśnia Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy.
174 zezwoleń wydano w ubiegłym roku dla 543 dzieci. Cztery decyzje były negatywne
Często jest tak, że dzieci w reklamie zarabiają więcej niż ich rodzice. To one ratują budżety rodzinne mówią inspektorzy.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora
Jerzy Kowalski

Specjalizacja:
Źródło
Rzeczpospolita