Gdzie płacić podatek od pożyczki z Węgier

Marta Ignasiak
doradca podatkowy w kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
Biorąc pod uwagę, że odsetki wypłacane przez polską spółkę trafiać będą do większościowego udziałowca na Węgry, podlegać one będą opodatkowaniu przede wszystkim na Węgrzech, na zasadach określonych w lokalnych przepisach. Ponieważ jednak osiągane przez podmioty zagraniczne przychody z odsetek mają źródło w Polsce, także Polska będzie mieć prawo do ich częściowego opodatkowania. Z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT wynika, że podatek powinien zostać pobrany przez spółkę wypłacającą odsetki, działającą w charakterze płatnika, a w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przewidziano, iż należy go wyliczyć według stawki 20 proc. Od powyższej zasady przewidziano jednak dwa wyjątki.
Po pierwsze, zryczałtowany podatek wyliczany według stawki 20 proc. pobiera się jedynie wówczas, gdy właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej – UPO) nie stanowi inaczej. Z art. 11 ust. 2 UPO zawar- tej z Węgrami wynika, że pobierany w Polsce podatek nie może przekroczyć 10 proc. kwoty odsetek brutto. Pobór podatku według tej niższej stawki z UPO wymaga jednak udokumentowania miejsca siedziby odbiorcy odsetek tzw. certyfikatem rezydencji.
Do ustawy o CIT wprowadzono też przepisy dyrektywy 2003/ 49/EC, zgodnie z którymi odsetki wypłacane między podmiotami powiązanymi z siedzibą na terytorium UE mogą podlegać w Polsce preferencyjnemu opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym. Dlatego odsetki wypłacane w okresie od 1 lipca 2009 r. do 30 czerwca 2013 r. mogą podlegać opodatkowaniu według stawki 5 proc. (przed tą datą – według stawki 10 proc.), pod warunkiem że nieprzerwanie przez okres minimum dwóch lat spółka wypłacająca odsetki oraz odbiorca tych odsetek były lub będą powiązane udziałem kapitałowym w wysokości minimum 25 proc. Odsetki wypłacane od lipca 2013 r. będą zwolnione z opodatkowania w Polsce.
(EC)
Podstawa prawna
Art. 11 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 23 września 1992 r. (Dz.U. z 1995 r. nr 125, poz. 602).

Specjalizacja:
Źródło
Dziennik Gazeta Prawna