Czy „Tarcza" ochroni cudzoziemców w Polsce?
Tarcza Antykryzysowa („Ustawa”), zawiera m.in. zmianę ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
Ustawa wprowadza zmiany dotyczące pracy oraz pobytu cudzoziemców na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Szczegółowe rozwiązania dotyczą:
- przedłużenia terminu na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, pobyt stały a także, zezwolenia na pobyt w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli ten wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Termin taki ulega przedłużeniu do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. W takiej sytuacji pobyt cudzoziemca jest uznawany za legalny pod warunkiem, że cudzoziemiec w terminie do 30. dnia od dnia następującego po dniu odwołania zagrożenia epidemicznego złoży odpowiedni wniosek.
- przedłużenia pobytu zarówno na podstawie wizy krajowej bądź zezwolenia na pobyt czasowy na terenie Rzeczypospolitej, który nastąpi z mocy prawa gdy ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-cOv-2. W takiej sytuacji okres ważności wizy/pozwolenia na pobyt czasowy ulega przedłużeniu do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.
- przedłużenia terminu, o którym mowa w art. 299 ust. 6 ustawy o cudzoziemcach (obowiązek opuszczenia terytorium RP). Jeżeli termin ten wypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19, termin ten ulega przedłużeniu do upływu 30. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Taka sama reguła występuje w przypadku dobrowolnego powrotu, o którym mowa w art. 315 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
- wydłużenie okresu ważności zezwolenia na pracę cudzoziemca (oraz decyzji o przedłużeniu zezwolenia na pracę) z mocy prawa, jak również wydłużenie dopuszczalnego okresu pracy bez zezwolenia na pracę w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 i następujących po nim 30 dni.
Uwzględnienie w Ustawie automatycznego przedłużenia pobytu dla cudzoziemców oraz pozwoleń na pracę spotkała się z dużym entuzjazmem branży biznesu, a przede wszystkim pracodawców i pracowników będących cudzoziemcami.
Zaproponowane rozwiązania nie budzą wątpliwości interpretacyjnych i stanowią zachowanie ciągłości stosunków prawnych w zakresie legalizacji pobytu na terytorium RP, jak również służą zapobieganiu perturbacji na rynku pracy.