Jeśli sąd to polubowny - wypowiedź mec. Marka Furtka

Dla porównania, w 2008 roku do tego sądu trafiły 64 sprawy związane z inwestycjami budowlanymi.

Dobre praktyki na polskim gruncie

Okazją do przedstawienia szczegółowych danych była konferencja poświęcona arbitrażowi w sprawach budowlanych, zorganizowana w siedzibie Sądu Arbitrażowego przy KIG 26 kwietnia. Prezes SA KIG mec. Marek Furtek wyliczał zalety polubownego rozstrzygania sporów związanych z budowami.
- Przede wszystkim szybkość i mniej formalny, dogodny dla przedsiębiorców sposób procedowania - uważa Furtek. - Nie bez znaczenia jest fakt, że sprawę rozstrzygają arbitrzy o dużej wiedzy fachowej i odpowiednim przygotowaniu do prowadzenia spraw z tej właśnie dziedziny - nie uchybiając kompetencji sędziów sądów powszechnych. Na rosnącą popularność arbitrażu w sprawach budowlanych zdaniem prezesa ma wpływ również to, że zagraniczne firmy, operujące na polskim rynku, mają dobre doświadczenia związane z arbitrażem, wyniesione ze swoich krajów. Dzięki temu chętniej i częściej wybierają arbitraż lub mediację od sporów przed sądami powszechnymi.

Więcej spraw w SA KIG

Systematyczny wzrost popularności arbitrażu w sprawach związanych z kontraktami budowlanymi ilustrują dane zaprezentowane przez Sąd Arbitrażowy przy KIG.
W 2008 r. do Sądu wpłynęły 64 sprawy z tego obszaru, rok później - już 79. Z kolei w ciągu pierwszego kwartału br. odnotowano wpłynięcie już 32 spraw.
Warto dodać, że z reguły wartość przedmiotu sporu liczona jest w kilku, a nawet kilkunastu milionach złotych. W 2009 r. było to średnio 5 min zł, a globalna suma dla wszystkich 79 spraw, które w ciągu zeszłego roku wpłynęły do SA KIG - 394 min zł.
Uczestnicy konferencji zajmowali się także Warunkami Kontraktowymi FIDIC - zestawem procedur określających sposób realizacji kontraktów budowlanych. Zabezpieczają one interesy inwestora, precyzując zakres prac, obowiązki oraz wzajemne relacje stron kontraktu. Wiele z tych zapisów odbiega od regulagi polskiego Kodeksu cywilnego.
- W naszym kraju często zamawiający znacznie ogranicza zakres stosowania Warunków - podkreśla prof. Bogudar Kordasiewicz (K&L Gates). - Efektem są spory sądowe.

Źródło
Gazeta Finansowa