Marta Ignasiak
doradca podatkowy w kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz
Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) może zastosować 0-proc. stawkę VAT, o ile spełni dwa warunki: zgromadzi dowody potwierdzające wywóz towarów do ich zagranicznego nabywcy, a nabywca posiada siedzibę w innym kraju Unii i ważny numer identyfikacyjny VAT-UE.
Gdy towary (inne niż nowe środki transportu) są dostarczane bezpośrednio przez podatnika, dowodami potwierdzającymi spełnienie warunków dla WDT będą: kopia faktury, na której będzie widniał ważny numer identyfikacyjny VAT-UE; określenie towarów i ich ilości; specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku; dane adresowe podatnika dokonującego WDT oraz nabywcy tych towarów; adres, pod który są przewożone towary; rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, a także potwierdzenie przyjęcia towarów przez nabywcę do miejsca dostawy, znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Jeżeli dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie, że miała miejsce WDT, podatnik może niekiedy powoływać dokumenty dodatkowe, np. korespondencję z nabywcą, dokumenty ubezpieczeniowe, potwierdzenia przelewu środków pieniężnych itp.).
W orzecznictwie wskazuje się niekiedy, że ustawodawca nie miał prawa pozbawić sprzedawcy możliwości zastosowania zerowej stawki VAT tylko z uwagi na brak dokumentu potwierdzającego dostarczenie towaru na miejsce dostawy (WSA w Warszawie w wyroku z 5 maja 2009 r., sygn.akt III SA/Wa 3448/08). Innymi słowy, zgromadzone przez podatnika dokumenty powinny wskazywać na przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na rzecz podatnika zarejestrowanego w innym kraju unijnym oraz uprawdopodobniać, że miał miejsce wywóz towaru z terytorium Polski.
(EC)
Podstawa prawna
Art. 42 ust. 3, 4 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Specjalizacja:
Źródło
Dziennik Gazeta Prawna