FKA Fakty Komentarzy Analiza | Nowe zasady restrukturyzacji dłużników

Co nowego w prawie, o czym koniecznie trzeba wiedzieć?

Fakty

W polskim prawie brak jest nowoczesnej ustawy regulującej zasady restrukturyzacji dłużnika, a liczba upadłości obejmujących likwidację majątku dłużnika przewyższa liczbę postępowań restrukturyzacyjnych. Sytuację ma zmienić nowe Prawo restrukturyzacyjne, która ma wejść w życie 1 czerwca 2015 roku.

Komentarze

Obecnie obowiązującemu Prawu upadłościowemu i naprawczemu zarzuca się, że niewystarczająco reguluje zasady restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika. Problemem jest formalizm procedur, niewykorzystywanie narzędzi internetowych oraz brak regulacji pozasądowych restrukturyzacji umowami z grupami wierzycieli.

Projekt ustawy wprowadza znaczne odformalizowanie i unowocześnienie procedury restrukturyzacyjnej, co jest korzystne z punktu widzenia zarówno dłużnika, jak i wierzycieli.

Analiza

Prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery nowe procedury: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe i postępowanie sanacyjne. Którą z tych procedur zastosować, zależeć będzie od kondycji i sytuacji finansowej dłużnika.

Pełna treść biuletynu znajduje się tutaj.

Gdyby zechcieli Państwo otrzymać dodatkowe informacje lub odpowiedzi na nasuwające się po lekturze pytania to serdecznie zapraszamy do kontaktu się z nami:

adw. Leszek Rydzewski, wspólnik, dr Aleksandra Pokropek, radca prawny w departamencie instytucji i restrukturyzacji finansowych.