Zmniejszenie udziału kapitałowego bez skutków w PIT

Wypłata przez spółkę jawną na rzecz wspólnika środków pieniężnych w wysokości częściowej wartości jego wkładu nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 19 maja 2016 r. (I SA/Gl 86/16). Stan faktyczny W lipcu 2015 r. podatniczka wystąpiła o wykładnię przepisów ustawy o PIT. Wyjaśniła, że jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem PIT. W przyszłości będzie wspólnikiem spółki jawnej z siedzibą w Polsce powstałej z przekształcenia spółki komandytowo- akcyjnej. Umowa spółki jawnej będzie dopuszczać zmniejszenie udziałów kapitałowych poszczególnych wspólników po uzyskaniu na to zgody pozostałych wspólników (...).

Opracowanie: Aleksandra Tarka (RP).

ZDANIEM EKSPERTA

Marta Ignasiak, doradca podatkowy w kancelarii FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz

Omawiany wyrok dotyczy problematyki opodatkowania otrzymywanych przez wspólników spółek osobowych wypłat środków pieniężnych tytułem zmniejszenia udziału kapitałowego w tych spółkach. W tym zakresie orzecznictwo jest w zasadzie jednolite i potwierdza brak podstaw do takiego opodatkowania, przede wszystkim z uwagi na brak jednoznacznej regulacji uznającej wypłaty z tego tytułu za przychody do opodatkowania. Należy się zgodzić z sądem, że milczenie ustawodawcy w odniesieniu do przypadków zmniejszenia udziału kapitałowego w spółkach osobowych powinno być rozumiane jako brak woli opodatkowania takiego świadczenia. Biorąc pod uwagę, że spółka osobowa nie jest samodzielnym podatnikiem i uzyskiwane przez nią dochody opodatkowuje wspólnik (bez względu na to czy zostaną mu one postawione do dyspozycji), przekazanie wspólnikowi z majątku spółki środków pieniężnych z zasady nie powinno się wiązać z powstaniem przysporzenia po jego stronie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa stanowi inaczej (jak choćby w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki, kiedy należy rozpoznać dochód z tego tytułu). W związku z brakiem regulacji dotyczących bezpośrednio zmniejszenia udziału kapitałowego nie można wykluczyć, że w przyszłości rozwinie się linia orzecznicza uznająca zasadność stosowania przepisów ogólnych. Z tego względu spory w zakresie opodatkowania zmniejszenia udziału kapitałowego w spółkach osobowych szybko się nie skończą.

Specjalizacja:
Źródło
Rzeczpospolita