Warszawa, 27.05.2013 (ISBnews) – Administracja publiczna powinna wspierać sądy polubowne w Polsce, uważa Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, a obecnie przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji ds. zmian w kodyfikacjach. Potrzebne są również zmiany w prawie arbitrażowym. Kwiatkowski zwraca uwagę, że przykład z Francji, gdzie administracja podjęła szereg działań wzmacniających arbitraż może być z powodzeniem wykorzystywany również w Polsce.
"Będę rozmawiał z przedstawicielami rządu o tym, aby administracja publiczna wspierała sądy polubowne w Polsce. Myślę o Ministerstwie Sprawiedliwości czy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W mojej ocenie, przedstawiciele administracji publicznej powinni promować polskie instytucje w tym względzie, a taką pozytywną wizytówką jest na przykład Sąd Arbitrażowy przy KIG" – powiedział Kwiatkowski podczas konferencji "Arbitraż – Prawo, Praktyka, Instytucje" zorganizowanej przez Sąd Arbitrażowy przy KIG i Nadzwyczajnej Komisji do spraw zmian w kodyfikacjach.
"Nie jest przypadkiem, że kraje uznawane za najatrakcyjniejsze pod tym względem, to zarazem kraje, które szczycą się nowoczesnym, przyjaznym arbitrażowi ustawodawstwem i stałymi sądami arbitrażowymi o wysokiej, ugruntowanej renomie. Wysoko oceniany sąd arbitrażowy nie tylko buduje prestiż kraju i miasta swej siedziby, ale także przynosić im może wymierne korzyści" – dodał prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej Marek Furtek.
Z kolei kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Uniwersytetu Śląskiego Prof. dr hab. Wojciech Popiołek zwrócił uwagę na szereg zapisów w obecnie obowiązujących przepisach, które należałoby doprecyzować lub zmienić.
"Jednym z głównych problemów jest na przykład zagadnienie związane z zakresem, w którym arbitrzy mogą orzekać, czyli tak zwana zdatność arbitrażowa. Obecna regulacja budzi pewne wątpliwości i z pewnością należy zastanowić się nad jak najszerszym jej rozumieniu. Druga ważna kwestia to problem związany z upadłościami, których ogłoszenie powoduje jednocześnie upadek umów o arbitraż. Jest to wyjątkowe w skali światowej i należy poszukiwać w tym względzie kompromisów" – podkreślił Popiołek.
Relację z konferencji prasowej można zobaczyć Tutaj