Konferencja "Wyrok sądu arbitrażowego" z inicjatywy Sądu Arbitrażowego przy KIG, Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wyrok sądu polubownego da się wyegzekwować

Arbitraż jako metoda rozstrzygania sporów wciąż ma w sobie duży potencjał rozwoju w Polsce, ale czymś, co może go blokować, jest chociażby brak wiedzy na temat skutków prawnych orzeczeń zapadłych w drodze polubownego załatwiania spornych spraw.

Postarają się to zmienić uczestnicy konferencji „Wyrok Sądu Arbitrażowego”, która 8 listopada odbędzie się w Krakowie z inicjatywy Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie.

Prelegenci będą wyjaśniać, w jakiej formie sąd arbitrażowy rozstrzyga spory oraz jaka jest moc prawna wydanego w tej drodze orzeczenia. Często ze strony przedsiębiorców pojawiają się bowiem pytania o skuteczność wykonywania orzeczeń sądów arbitrażowych. Tymczasem po spełnieniu określonych warunków taki wyrok podlega egzekucji. To olbrzymi plus, bo polubowne metody rozwiązywania kwestii spornych, które pojawiają się w toku prowadzenia działalności gospodarczej, uznawane są za tańsze i szybsze niż tradycyjne postępowanie przed sądem. Ciekawe wydają się również relacje orzecznictwa sądów arbitrażowych do działalności sądów powszechnych i stawiane tu pytanie, czy i kiedy te drugie mogą podważyć działalność arbitrażu.

Jako prelegenci wystąpią teoretycy ze świata nauki i praktycy z sądów arbitrażowych. Konferencja jest adresowana zarówno do środowiska prawników i pracowników akademickich, jak i przedsiębiorców. „Dziennik Gazeta Prawna” sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Autor: Piotr Pieńkosz
piotr.pienkosz@infor.pl
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna – Prawo

Źródło
Dziennik Gazeta Prawna – Prawo