FKA Fakty Komentarze Analiza l Polski podatek zagranicznych spółek kontrolowanych

Co nowego w prawie, o czym koniecznie trzeba wiedzieć?

Fakty

Ku końcowi zbliżają się prace nad wprowadzeniem zmian w przepisach, mających na celu zwalczanie nadużyć podatkowych, polegających na przerzucaniu dochodów do podmiotów kontrolowanych (tzw. controlled foreign company – CFC) z państw stosujących preferencyjne zasady opodatkowania.

Jeżeli zmiany wejdą w życie polscy rezydenci zostaną zobowiązani przede wszystkim do opodatkowania w kraju zysków określonych spółek powiązanych, jeżeli podmioty te są rezydentami podatkowymi w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową oraz w krajach, z którymi Polska nie ma podpisanych umów o wymianie informacji podatkowej, w przypadku gdy spółki te nie prowadzą w tych państwach „rzeczywistej działalności gospodarczej” – o ile opodatkowanie dochodów osiąganych w tych krajach podlega stawce o co najmniej 25% niższej od stawki podatku PDOP w Polsce (tzn. stawce niższej niż 14.25%).

Komentarze

Planowane zmiany przewidują, że na niektórych podatników podatków dochodowych nałożone zostaną obowiązki o charakterze podatkowym lub informacyjnym, związane z potencjalną możliwością przerzucania przez te podmioty zysków do opodatkowania na zagraniczne spółki kontrolowane.

Analiza

Zastosowana w projekcie konstrukcja opodatkowania (opodatkowanie przez podatnika dochodu osiągniętego przez innego podmiotu) budzą wątpliwości czy projektowana regulacja ma szanse spełnić rygorystyczne wymogi Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto w tym zakresie wskazać, że podobne zarzuty stawiane były równie niedookreślonym regulacjom zmierzającym do ograniczenia unikania opodatkowania – np. negatywnie ocenionej przez Trybunał Konstytucyjny klauzuli obejścia prawa.

Pełna treść biuletynu znajduje się tutaj.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Mariusz Aleksandrowicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik i szef departamentu podatkowego
T: + 48 22 581 44 03
E: maleksandrowicz@fka.pl

Marta Ignasiak, prawnik, doradca podatkowy w departamencie podatkowym
T: + 48 22 581 44 18
E: mignasiak@fka.pl